WALTER TOOLS A1549TFP-4.3 Long Drill Bit, 4.30 mm Drill Bit Size, 3 7/32 Inch Flute Length, 4.30 mm Shank Dia | CU8VFJ 440K05
WALTER TOOLS A1549TFP-4.3 5960897 Long Drill Bit, 4.30 mm Drill Bit Size, 3 7/32 Inch Flute Length, 4.30 mm Shank Dia
Item: CU8VFJModel: A1549TFP-4.3Cross Ref: 440K05 / 5960897
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.169"
Cutting Edge Length 2.913"
Decimal Equivalent 0.1693
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 4.3 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 1 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 3 7/32"
Flute Type Parabolic
Grade Grade TFP
Length 4.961"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 3.219"
Maximum Drilling Depth 3 7/32"
Number Of Flutes 2
Overall Length 126 mm
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Heat Resistant Alloy, Synthetic Material & Graphite
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Length 44 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 4.3 mm