WALTER TOOLS A1549TFP-4.1 Long Drill Bit, 4.10 mm Drill Bit Size, 3 1/16 Inch Flute Length, 4.10 mm Shank Dia | CU8VER 440K03
WALTER TOOLS A1549TFP-4.1 5960895 Long Drill Bit, 4.10 mm Drill Bit Size, 3 1/16 Inch Flute Length, 4.10 mm Shank Dia
Item: CU8VERModel: A1549TFP-4.1Cross Ref: 440K03 / 5960895
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.161"
Cutting Edge Length 2.795"
Decimal Equivalent 0.1614
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 4.1 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 0.956 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 3 1/16"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 3.062"
Maximum Drilling Depth 3 1/16"
Number Of Flutes 2
Overall Length 119 mm
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Heat Resistant Alloy, Synthetic Material & Graphite
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Dia. 4.1 mm
Shank Length 41 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 4.1 mm