WALTER TOOLS A1549TFP-3.7 Long Drill Bit, 3.70 mm Drill Bit Size, 2 55/64 Inch Flute Length, 3.70 mm Shank Dia | CU8VCP 440J98
WALTER TOOLS A1549TFP-3.7 5960891 Long Drill Bit, 3.70 mm Drill Bit Size, 2 55/64 Inch Flute Length, 3.70 mm Shank Dia
Item: CU8VCPModel: A1549TFP-3.7Cross Ref: 440J98 / 5960891
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.146"
Cutting Edge Length 2.638"
Decimal Equivalent 0.1457
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 0.863 mm
Grade Grade TFP
Length 4.409"
Material High Speed Steel
Max. Drilling Depth 2.859"
Number Of Flutes 2
Overall Length 112 mm
Shank Dia. 3.7 mm
Shank Length 39 mm
Shank Type Straight
Sheeter Drill No
Size 3.7 mm