WALTER TOOLS A1549TFP-6.2 Long Drill Bit, 6.20 mm Drill Bit Size, 3 13/16 Inch Flute Length, 6.20 mm Shank Dia | CU8VMY 440K24
WALTER TOOLS A1549TFP-6.2 5960916 Long Drill Bit, 6.20 mm Drill Bit Size, 3 13/16 Inch Flute Length, 6.20 mm Shank Dia
Item: CU8VMYModel: A1549TFP-6.2Cross Ref: 440K24 / 5960916
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Long Drill Bit
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.244"
Cutting Edge Length 3.386"
Decimal Equivalent 0.2441
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 6.2 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 1.45 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 3 13/16"
Flute Type Parabolic
Grade Grade TFP
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 3.812"
Maximum Drilling Depth 3 13/16"
Number Of Flutes 2
Overall Length 148 mm
Point Angle 130°
Point Type Conventional Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Heat Resistant Alloy, Synthetic Material & Graphite
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Dia. 6.2 mm
Shank Length 51 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 6.2 mm