WALTER TOOLS A1549TFP-3.4 Long Drill Bit, 3.40 mm Drill Bit Size, 2 55/64 Inch Flute Length, 3.40 mm Shank Dia | CU8VBG 440J95
WALTER TOOLS A1549TFP-3.4 5960888 Long Drill Bit, 3.40 mm Drill Bit Size, 2 55/64 Inch Flute Length, 3.40 mm Shank Dia
Item: CU8VBGModel: A1549TFP-3.4Cross Ref: 440J95 / 5960888
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Long Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.134"
Cutting Edge Length 2.638"
Decimal Equivalent 0.1339
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 3.4 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 0.793 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 2 55/64"
Flute Type Parabolic
Grade Grade TFP
Length 4.409"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 2.859"
Maximum Drilling Depth 2 55/64"
Number Of Flutes 2
Overall Length 112 mm
Point Angle 130°
Point Type Conventional Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Heat Resistant Alloy, Synthetic Material & Graphite
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Dia. 3.4 mm
Shank Length 39 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 3.4 mm