WALTER TOOLS A1549TFP-8.5 Long Drill Bit, 8.50 mm Drill Bit Size, 4 9/32 Inch Flute Length, 8.50 mm Shank Dia | CU8VWW 440K47
WALTER TOOLS A1549TFP-8.5 5960939 Long Drill Bit, 8.50 mm Drill Bit Size, 4 9/32 Inch Flute Length, 8.50 mm Shank Dia
Item: CU8VWWModel: A1549TFP-8.5Cross Ref: 440K47 / 5960939
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.335"
Cutting Edge Length 3.78"
Decimal Equivalent 0.3346
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 8.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 1.98 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 4 9/32"
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 4.281"
Maximum Drilling Depth 4 9/32"
Number Of Flutes 2
Overall Length 165 mm
Shank Dia. 8.5 mm
Shank Length 56 mm
Sheeter Drill No
Size 8.5 mm