WALTER TOOLS A1549TFP-1.3 Long Drill Bit, 1.30 mm Drill Bit Size, 1 39/64 Inch Flute Length, 1.30 mm Shank Dia | CU8UMF 440J69
WALTER TOOLS A1549TFP-1.3 5960861 Long Drill Bit, 1.30 mm Drill Bit Size, 1 39/64 Inch Flute Length, 1.30 mm Shank Dia
Item: CU8UMFModel: A1549TFP-1.3Cross Ref: 440J69 / 5960861
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.051"
Cutting Edge Length 1.535"
Decimal Equivalent 0.0512
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 1.3 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 0.303 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 1 39/64"
Flute Type Parabolic
Grade Grade TFP
Length 2.559"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 1.609"
Maximum Drilling Depth 1 39/64"
Number Of Flutes 2
Overall Length 65 mm
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Heat Resistant Alloy, Synthetic Material & Graphite
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Dia. 1.3 mm
Shank Length 24 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 1.3 mm