WALTER TOOLS A1549TFP-4.4 Long Drill Bit, 4.40 mm Drill Bit Size, 3 7/32 Inch Flute Length, 4.40 mm Shank Dia | CU8VFU 440K06
WALTER TOOLS A1549TFP-4.4 5960898 Long Drill Bit, 4.40 mm Drill Bit Size, 3 7/32 Inch Flute Length, 4.40 mm Shank Dia
Item: CU8VFUModel: A1549TFP-4.4Cross Ref: 440K06 / 5960898
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.173"
Cutting Edge Length 2.913"
Decimal Equivalent 0.1732
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 1.03 mm
Finish TiNAl
Flute Length 3.219"
Flute Type Parabolic
Grade Grade TFP
Length 4.961"
Material High Speed Steel
Max. Drilling Depth 3.219"
Number Of Flutes 2
Overall Length 126 mm
Shank Dia. 4.4 mm
Shank Length 44 mm
Shank Type Straight
Sheeter Drill No
Size 4.4 mm