WALTER TOOLS A1549TFP-4.7 Long Drill Bit, #13 Drill Bit Size, 3 7/32 Inch Flute Length, 4.70 mm Shank Dia | CU8UFW 440K09
WALTER TOOLS A1549TFP-4.7 5960901 Long Drill Bit, #13 Drill Bit Size, 3 7/32 Inch Flute Length, 4.70 mm Shank Dia
Item: CU8UFWModel: A1549TFP-4.7Cross Ref: 440K09 / 5960901
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.185"
Cutting Edge Length 2.913"
Decimal Equivalent 0.185
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 1.1 mm
Finish TiNAl
Flute Length 3.219"
Flute Type Parabolic
Grade Grade TFP
Length 4.961"
Material High Speed Steel
Max. Drilling Depth 3.219"
Number Of Flutes 2
Overall Length 126 mm
Shank Dia. 4.7 mm
Shank Length 44 mm