WALTER TOOLS A1549TFP-7.6 Long Drill Bit, 7.60 mm Drill Bit Size, 4 9/32 Inch Flute Length, 7.60 mm Shank Dia | CU8VTL 440K38
WALTER TOOLS A1549TFP-7.6 5960930 Long Drill Bit, 7.60 mm Drill Bit Size, 4 9/32 Inch Flute Length, 7.60 mm Shank Dia
Item: CU8VTLModel: A1549TFP-7.6Cross Ref: 440K38 / 5960930
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.299"
Cutting Edge Length 3.78"
Decimal Equivalent 0.2992
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 7.6 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 1.77 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 4 9/32"
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 4.281"
Maximum Drilling Depth 4 9/32"
Number Of Flutes 2
Overall Length 165 mm
Shank Dia. 7.6 mm
Shank Length 56 mm
Sheeter Drill No
Size 7.6 mm