WALTER TOOLS A1549TFP-1.4 Long Drill Bit, 1.40 mm Drill Bit Size, 1 49/64 Inch Flute Length, 1.40 mm Shank Dia | CU8UML 440J70
WALTER TOOLS A1549TFP-1.4 5960862 Long Drill Bit, 1.40 mm Drill Bit Size, 1 49/64 Inch Flute Length, 1.40 mm Shank Dia
Item: CU8UMLModel: A1549TFP-1.4Cross Ref: 440J70 / 5960862
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.055"
Cutting Edge Length 1.654"
Decimal Equivalent 0.0551
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 1.4 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 0.326 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 1 49/64"
Material Grade - Machining Grade TFP
Maximum Drilling Depth 1 49/64"
Number Of Flutes 2
Overall Length 70 mm
Shank Dia. 1.4 mm
Shank Length 25 mm
Sheeter Drill No
Size 1.4 mm