WALTER TOOLS A1549TFP-3.8 Long Drill Bit, 3.80 mm Drill Bit Size, 3 1/16 Inch Flute Length, 3.80 mm Shank Dia | CU8VCV 440J99
WALTER TOOLS A1549TFP-3.8 5960892 Long Drill Bit, 3.80 mm Drill Bit Size, 3 1/16 Inch Flute Length, 3.80 mm Shank Dia
Item: CU8VCVModel: A1549TFP-3.8Cross Ref: 440J99 / 5960892
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.15"
Cutting Edge Length 2.795"
Decimal Equivalent 0.1496
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 3.8 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 0.886 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 3 1/16"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 3.062"
Maximum Drilling Depth 3 1/16"
Number Of Flutes 2
Overall Length 119 mm
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Heat Resistant Alloy, Synthetic Material & Graphite
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Dia. 3.8 mm
Shank Length 41 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 3.8 mm