WALTER TOOLS A1549TFP-4.8 Long Drill Bit, #12 Drill Bit Size, 3 27/64 Inch Flute Length, 4.80 mm Shank Dia | CU8UFJ 440K10
WALTER TOOLS A1549TFP-4.8 5960902 Long Drill Bit, #12 Drill Bit Size, 3 27/64 Inch Flute Length, 4.80 mm Shank Dia
Item: CU8UFJModel: A1549TFP-4.8Cross Ref: 440K10 / 5960902
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Long Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.189"
Cutting Edge Length 3.11"
Decimal Equivalent 0.189
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size #12
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 1.12 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 3 27/64"
Flute Type Parabolic
Length 5.197"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 3.422"
Maximum Drilling Depth 3 27/64"
Number Of Flutes 2
Overall Length 132 mm
Point Angle 130°
Point Type Conventional Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Heat Resistant Alloy, Synthetic Material & Graphite
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Dia. 4.8 mm
Shank Length 45 mm