WALTER TOOLS A1549TFP-7.7 Long Drill Bit, 7.70 mm Drill Bit Size, 4 9/32 Inch Flute Length, 7.70 mm Shank Dia | CU8VTP 440K39
WALTER TOOLS A1549TFP-7.7 5960931 Long Drill Bit, 7.70 mm Drill Bit Size, 4 9/32 Inch Flute Length, 7.70 mm Shank Dia
Item: CU8VTPModel: A1549TFP-7.7Cross Ref: 440K39 / 5960931
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Long Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.303"
Cutting Edge Length 3.78"
Decimal Equivalent 0.3031
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 7.7 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 1.8 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 4 9/32"
Flute Type Parabolic
Grade Grade TFP
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 4.281"
Maximum Drilling Depth 4 9/32"
Number Of Flutes 2
Overall Length 165 mm
Point Angle 130°
Point Type Conventional Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Heat Resistant Alloy, Synthetic Material & Graphite
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Dia. 7.7 mm
Shank Length 56 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 7.7 mm