WALTER TOOLS A1549TFP-2.1 Long Drill Bit, 2.10 mm Drill Bit Size, 2 13/64 Inch Flute Length, 2.10 mm Shank Dia | CU8UXU 440J82
WALTER TOOLS A1549TFP-2.1 5960875 Long Drill Bit, 2.10 mm Drill Bit Size, 2 13/64 Inch Flute Length, 2.10 mm Shank Dia
Item: CU8UXUModel: A1549TFP-2.1Cross Ref: 440J82 / 5960875
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.083"
Cutting Edge Length 2.047"
Decimal Equivalent 0.0827
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 2.1 mm
Finish - Machining Tinal
Flute Length 2 13/64"
Flute Type Parabolic
Grade Grade TFP
Length 3.346"
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 2.203"
Maximum Drilling Depth 2 13/64"
Number Of Flutes 2
Overall Length 85 mm
Shank Dia. 2.1 mm
Shank Length 29 mm
Sheeter Drill No
Size 2.1 mm