WALTER TOOLS A1549TFP-6.7 Long Drill Bit, 6.70 mm Drill Bit Size, 3 13/16 Inch Flute Length, 6.70 mm Shank Dia | CU8WDD 440K29
WALTER TOOLS A1549TFP-6.7 5960921 Long Drill Bit, 6.70 mm Drill Bit Size, 3 13/16 Inch Flute Length, 6.70 mm Shank Dia
Item: CU8WDDModel: A1549TFP-6.7Cross Ref: 440K29 / 5960921
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Long Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.264"
Cutting Edge Length 3.386"
Decimal Equivalent 0.2638
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 6.7 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 1.56 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 3 13/16"
Material Grade - Machining Grade TFP
Max. Drilling Depth 3.812"
Maximum Drilling Depth 3 13/16"
Number Of Flutes 2
Overall Length 148 mm
Shank Dia. 6.7 mm
Shank Length 51 mm
Sheeter Drill No
Size 6.7 mm