WALTER TOOLS A1549TFP-1.2 Long Drill Bit, 1.20 mm Drill Bit Size, 1 39/64 Inch Flute Length, 1.20 mm Shank Dia | CU8UMC 440J68
WALTER TOOLS A1549TFP-1.2 5960860 Long Drill Bit, 1.20 mm Drill Bit Size, 1 39/64 Inch Flute Length, 1.20 mm Shank Dia
Item: CU8UMCModel: A1549TFP-1.2Cross Ref: 440J68 / 5960860
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Long Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.047"
Cutting Edge Length 1.535"
Decimal Equivalent 0.0472
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Drill Point Length 0.28 mm
Finish TiNAl
Flute Length 1.609"
Flute Type Parabolic
Grade Grade TFP
Length 2.559"
Material High Speed Steel
Max. Drilling Depth 1.609"
Number Of Flutes 2
Overall Length 65 mm
Point Angle 130°
Point Type Conventional Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Secondary Material Application Heat Resistant Alloy, Synthetic Material & Graphite
Shank Dia. 1.2 mm
Shank Length 24 mm
Shank Type Straight
Sheeter Drill No
Size 1.2 mm