STARRETT 99185-22-09 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 22 Ft. 9 Inch Coil
22 Ft. 09 In.
Get it by Thursday, May 21
€133.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 273" |
| Welded Length | 273" |
| Welded Length In Inches | 273" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 33.02 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Colorimeters
- Pipe Extractors
- Door Strike Plates
- Backpack and Pump Sprayer Accessories
- Combined Lamp Modules and Contact Blocks
- DWYER INSTRUMENTS DH Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- FACOM 126A Hinged Hook And Pin Wrenches
- ANVIL AS821 Series 8-Hole Double Angle Connectors
- SPEARS VALVES EverTUFF CPVC CTS 45 Deg. Elbows, Socket x Socket
- LEESON Carbonator Pump Motors, Split Phase, Dripproof
- WRIGHT TOOL 1/2 Inch Drive 12 Point Deep Metric Sockets
- PRIME LINE Shelf Brackets and Supports
- MILWAUKEE Cordless Reciprocating Saw Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-22-09 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 22 Ft. 9 Inch Coil
€133.78 /unit







