STARRETT 99185-20-03-1/4 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 20 Ft. 3-1/4 Inch Coil
20 Ft. 03-1/4 In.
Get it by Thursday, May 21
€119.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 247.75" |
| Welded Length | 243 1/4" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 33.02 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Rubbing Bricks
- GFCI Receptacles
- Strain Relief Grips
- Linear Rings and Seals
- Lift Tables and Carts
- ANSELL 97-505 Activarmr Cut Resistant Gloves
- CONDOR Cowhide Leather Green/Gray Palm Gloves
- ANSELL 11-735 Hyflex A4 Cut Resistant Gloves
- LAMP ESR3 Series Full Extension Drawer Slides
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- 3M Lens Cover
- PROTO Impact Bit 3/8 x 2-23/32 Inch 6 point Black Oxide
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Standard Ball Valves, DIN Socket, EPDM, Metric
- BOSTON GEAR 24 Diametral Pitch Milnon Worm Gears With Brass Inserts
- MERIT BRASS 2106 Brass Nipples, Lead-Free, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-20-03-1/4 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 20 Ft. 3-1/4 Inch Coil
€119.95 /unit







