STARRETT 99185-15-10 08478 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 15 Ft. 10 Inch Coil
15 Ft. 10 In.
Get it by Thursday, May 21
€95.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 190" |
| Welded Length | 190" |
| Welded Length In Inches | 190" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Full Face Respirators
- Towing Chains and Cables
- Tire Racks
- Rubber Edging
- Panel Disconnect Switches
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- DESTACO 375-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS200 Series Welded Channels
- ANVIL AS3373 Series Universal Angle Brackets
- BRADY Pipe Marker, Sulfuric Acid
- NEW AGE Post
- TANIS BRUSHES Extruded Aluminium and Flexible PVC Metal Back Strip Brush Holders
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Conductive Stack And Lock Bins
- ELGA Consumables
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-15-10 08478 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 15 Ft. 10 Inch Coil
€95.07 /unit







