STARRETT 99185-18-11 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 18 Ft. 11 Inch Coil
18 Ft. 11 In.
Get it by Friday, May 22
€111.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 227" |
| Welded Length | 227" |
| Welded Length In Inches | 227" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Washer Spray Guns and Wands
- Fuse Clips
- Medical Cabinet Accessories
- Illuminated Selector Switch Operators
- Packing Tables
- WARN Quick-Connect Power Cables
- ANSELL 38-612 Alphatec Viton Butyl Chemical Resistant Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Solid Polyester, Zipper, Lime
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1000 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 18 mm Glass Culture Tubes
- NORTON ABRASIVES Recessed Grinding Wheel
- SDC Door Bolts
- LENNOX Ignition Controls
- SIEMENS PD6 Series Circuit Breakers, Interchangable Trip
- SANDPIPER S30 Top Discharge Ball Valve Pumps, Metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-18-11 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 18 Ft. 11 Inch Coil
€111.65 /unit







