STARRETT 99185-13-03 08475 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 13 Ft. 3 Inch Coil
13 Ft. 03 In.
Get it by Thursday, May 21
€81.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 159" |
| Welded Length | 159" |
| Welded Length In Inches | 159" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 9.53 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Generator Accessories
- Suspension Tools
- Spring Anchors
- Furnace Control Boards
- Pipe Fittings
- CONDOR High Visibility Lime Palm Gloves
- CAIMAN Unlined MIG Welding Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Printed Graduations
- ANVIL C160 Series Cable Toggles
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Curved Jaw Locking Pliers
- PLAST-O-MATIC VB Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- BOSCH Grout Removal Blades for Oscillating Tools
- CASH VALVE FR Series, FR-6 Type Back Pressure Valves
- POWER FIRST Indoor Power Supply Cords, NEMA 5-15P, 3 Conductors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-13-03 08475 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 13 Ft. 3 Inch Coil
€81.24 /unit







