STARRETT 99185-15-08 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 15 Ft. 8 Inch Coil
15 Ft. 08 In.
Get it by Thursday, May 21
€95.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 188" |
| Welded Length | 188" |
| Welded Length In Inches | 188" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Torque Arms
- Sump/Battery Back-Up Systems
- Vertical Handle Toggle Clamps
- Winch Cables
- Garden Hose Connectors and Adapters
- DESTACO 201 Series Vertical Hold Down Clamps
- CONDOR Cowhide Leather, Standard, Full Finger Gloves, White
- DESTACO G Series Straight Line Action Clamps
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Stainless Steel Tube
- OK INDUSTRIES Wrap/Strip/Unwrap Tools
- MARS AIR SYSTEMS Std2 Series, Air Curtain
- SPEARS VALVES PVC LE Tee Style Zero Dead Leg Ball Valves, FPT Threaded And Socket Ends, FKM
- 80/20 Tee Flat Plates, 12 Holes
- VESTIL FBSS Series Fibreglass Industrial Step Stands
- WILLIAMS INDUSTRIAL TOOLS Bodys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-15-08 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 15 Ft. 8 Inch Coil
€95.07 /unit







