STARRETT 99185-14-11 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 14 Ft. 11 Inch Coil
14 Ft. 11 In.
Get it by Thursday, May 21
€89.54 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 179" |
| Welded Length | 179" |
| Welded Length In Inches | 179" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 9.53 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Positioners and Level Loaders
- Torque Screwdrivers
- Oil Protection Controls
- PTAC and PTHP Accessories
- Stainless Steel Push Fit Pipe Fittings
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 2B
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray PU Work Gloves
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- KEO Center Reamer Sets, 3-Flute
- MUELLER INDUSTRIES 101MBP Silent Check Valves
- DIXON Compression Inserts
- EATON Combination Non-Reversing Starters
- RUD CHAIN VRBS Load Rings For Welding
- NIBCO WD-3010 Series Butterfly Valves, Ductile Iron, Wafer Type, 250 PSI
- MERSEN FERRAZ MULTIVERT Fuse Switch Disconnectors, 160A, Size 00, 690VAC, Triple Pole Switching
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-14-11 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 14 Ft. 11 Inch Coil
€89.54 /unit







