STARRETT 99185-24-02 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 24 Ft. 2 Inch Coil
24 Ft. 02 In.
Get it by Thursday, May 21
€142.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 290" |
| Welded Length | 290" |
| Welded Length In Inches | 290" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 33.02 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- MIG Guns
- Air Finishing Sanders
- Lubricant Storage and Dispensing Systems
- End Brushes
- Rotary Evaporators
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Detachable Knit Elastic
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm and Fingertips
- RUD CHAIN VRBS Fix Weld On Blocks
- HEDLAND Flow Meters For Air And Other Compressed Gases
- MARTIN SPROCKET Cast Iron Bevel Gears, 5 Diametral Pitch
- LOVEJOY MDSD Series, Mini Disc Single Disc Clamp Style Couplings Inch Bores
- BUSSMANN JJS Limitron Fast Acting Fuses, Class T, 600 VAC
- 3M Tripods
- DESTACO 385 Series Pull Action Latch Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-24-02 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 24 Ft. 2 Inch Coil
€142.07 /unit







