STARRETT 99185-20-05 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 20 Ft. 5 Inch Coil
20 Ft. 05 In.
Get it by Thursday, May 21
€119.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 245" |
| Welded Length | 245" |
| Welded Length In Inches | 245" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 33.02 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Open End Wrench Sets
- Disc Springs
- Plate and Beam Lifting Clamps
- Radial Blade Blower, Direct Drive
- Stainless Steel Square Tube Stock
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Inch
- RUD CHAIN VRBS Weld On Blocks
- OK INDUSTRIES Kynar Wire Wrapping Wires, Insulated, Silver Plated
- ASCO VALVES Pilot Solenoid Valves
- FOL-DA-TANK A/HMT-Type, Decontamination Pools, Aluminium Frame
- SPEARS VALVES Double Containment 90 Deg. Elbows CPVC Schedule 80 x CPVC Schedule 80
- TEADIT 2002 Carbon Yarn Compression Packing Seals, Graphite Filled
- NORTON ABRASIVES Bear-Tex Rapid Strip SC Coarse Grit Arbor Hole Discs, Non-Woven
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-20-05 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 20 Ft. 5 Inch Coil
€119.95 /unit







