STARRETT 99185-19-09 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 19 Ft. 9 Inch Coil
19 Ft. 09 In.
Get it by Thursday, May 21
€117.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 237" |
| Welded Length | 237" |
| Welded Length In Inches | 237" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Plastic Sheets Film and Flat Stock
- Wire Cloth Screens
- Temporary Leak Repair
- Forklift Trailer Spotters and Accessories
- Electric Hydraulic Accessories
- MCR SAFETY Select Shoulder Split Leather Palm Work Gloves
- LOUISVILLE AS3000 Series Aluminum Step Ladders
- KEO Countersinks, 6-Flute, Cobalt
- ANVIL AS3126 Series Hold Down Clamps
- DAYTON Belt Driven Tubeaxial Fans, 36 Inch Blade Diameter
- DIXON Coupler Seal Kits
- AME INTERNATIONAL Wedges
- TSUBAKI Taper Lock Series, Sprockets, 3/4 Inch Pitch
- CHICAGO PNEUMATIC Anvils
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-19-09 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 19 Ft. 9 Inch Coil
€117.19 /unit







