STARRETT 99185-13-10 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 13 Ft. 10 Inch Coil
13 Ft. 10 In.
Get it by Thursday, May 21
€84.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 166" |
| Welded Length | 166" |
| Welded Length In Inches | 166" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 9.53 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Float Switches
- Low Voltage Thermostats
- Flame Resistant and Arc Flash Undergarments
- Laboratory Desiccators
- Cabinet Accessory
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Yellow
- FERNCO 1056 Series Stock Couplings
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPP Thread, Acetal Black
- ANVIL AS200STS Series Welded Channels
- SPEARS VALVES Elastomer Expansion Joints, CPVC with EPDM Bellows SR Fipt SS Collar
- KERN AND SOHN WTB-N Series Bench Scales
- TOLCO Scoops
- JUSTRITE Universal Sorbent Pads, Fine Fiber
- GRAINGER Sandpaper Sheet Rolls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-13-10 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 13 Ft. 10 Inch Coil
€84.00 /unit







