STARRETT 99185-27 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.025 Inch Thickness, 18 TPI, 27 Ft. Coil
27 Ft.
Get it by Thursday, May 21
€155.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 324" |
| Welded Length | 324" |
| Welded Length In Inches | 324" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Circuit Breaker Lockouts
- Conductivity Meters
- Wildland Gear Packs and Bags
- Tire Chucks and Inflators
- Boring and Grooving Tool Holders
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Arch Punches
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- COTTERMAN M Series Steel Modular Fixed Ladders
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Galvanized
- ANVIL AS888 Series Four Hole Splice Plates
- SPEARS VALVES CPVC Pipe Flanges Van Stone Style, Socket x Multi-Bolt Pattern Ring
- BALDOR MOTOR Totally Enclosed Definite Purpose Motors, Three Phase, U-Frame
- TEADIT TF 1580 Restructured PTFE Full Face Cut Gaskets With Barium Sulphate
- WESTWARD Scrapers
- MERIT BRASS SW3411HD Half Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-27 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch Width, 0.025 Inch Thickness, 18 TPI, 27 Ft. Coil
€155.90 /unit







