STARRETT 99185-15-11 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 15 Ft. 11 Inch Coil
15 Ft. 11 In.
Get it by Thursday, May 21
€95.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 191" |
| Welded Length | 191" |
| Welded Length In Inches | 191" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Dust Pans
- Battery Specialty Tools
- Air Oil and Water Solenoid Valves
- Sliding Door Locks
- Rotary Evaporator Accessories
- DESTACO 607 Series Straight Line Action Clamps
- REESE Pintle Hook Mounting Plates
- JOHN GUEST Tube to Hose Stems, Polypropylene White
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 5000 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 781 Stainless Steel Y Strainers
- AMERICRAFT MANUFACTURING 1900 B Series Roof Ventilator, Industrial
- GRAINGER Sand Bags
- NITRA DVD 2B Series Solenoid Valves
- KLEIN TOOLS Deluxe Canvas Tool Bags
- LEGRIS 3304 Series Multiple Tee With Mounting Holes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-15-11 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 15 Ft. 11 Inch Coil
€95.07 /unit







