STARRETT 99185-17-02-3/4 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 17 Ft. 2-3/4 Inch Coil
17 Ft. 02-3/4 In.
Get it by Friday, May 22
€103.37 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 18 |
| Pitch (tpi) | 18 |
| Pitch Type | Constant |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Wavy |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness (in) | 0.025" |
| Thickness (mm) | 0.65 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 209.75" |
| Welded Length | 206 3/4" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99185-05-04-1/2 | 99185-05-04-1/2 | €37.00 | |
![]() |
99185-07-09 | 99185-07-09 | €50.83 | |
![]() |
99185-12-10 | 99185-12-10 | €78.48 | |
![]() |
99185-04-01-1/2 | 99185-04-01-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-02-1/2 | 99185-04-02-1/2 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03 | 99185-04-03 | €31.47 | |
![]() |
99185-04-03-1/4 | 99185-04-03-1/4 | €31.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure and/or Vacuum Transducers
- Screen Door Hardware
- Fall Rescue Accessories
- Solid State Timer Relays
- Box Nails
- REVCOR Propeller, 14 inch
- DESTACO 533, 535 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- VIEGA PROPRESS Tees, Copper, Press x Press x Press
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 5000 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 862 Carbon Steel Y Strainers
- APPROVED VENDOR Tri Clover Compatible Butterfly Valves Accessories
- KERN AND SOHN CR Q1 Series Load Cells
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Portable Cool-Air Series Pumps, CO Monitor
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, Press x FNPT
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99185-17-02-3/4 Band Saw Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, 18 TPI, 17 Ft. 2-3/4 Inch Coil
€103.37 /unit







