FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry No. | 695 |
| Bore Dia. | 5 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Radial Load Capacity | 243 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Caustic, Chemical, Food And Beverage, Pharmaceutical, Poultry |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 45000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 4 mm |
| Outside Dia. | 13 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Static Load Capacity | 90 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 90 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.3 |
| Ship length (cm) | 1.3 |
| Ship width (cm) | 0.4 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- PARKER PFTYS406SIEM5
- LEGRAND PS20AC1W Wall Switch, Toggle Switch, Single Pole, White, 20 A, Screw Terminal
- GRAINGER BULK-PS-ACB-219 Rectangle Stock, 1.25 Inch Plastic Thick, Black, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
- GRAINGER 14779_12_0 Stainless Steel Round Tube 304, 1 1/4 Inch Dia, 12 Inch Length, 0.156 Inch Wall Thick
- SMITH COOPER INTERNATIONAL S6046WP012 Pipe 1 1/4 Inch 316l Stainless Steel
- HAMILTON W-830-DT70-3/4 Cast Iron Wheel, 8 Inch Diameter, 3 Inch Wide, 3/4 Inch Precision Tapered Roller Bearing
- PEER CHAIN 40541 Roller Chain, C2052 Pitch, 50 Feet Length
- SPEARS VALVES TU1-ERK-040 Standard Ball Valve Repair Kit, 4 Size, EPDM
Explore More
- KEYSHAFT
- Foam Tape
- Plate Underliners Bases and Domes
- Trailer Accessories
- Durometers
- Wireway Fittings
- AKRO-MILS 30220 Akrobins Plastic Storage Bins
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- ADB HOIST RINGS MFG. Flip Flop Hoist Rings
- ANSELL 28-350 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- BOLLE SAFETY Prism Safety Glasses
- ZURN Bend Support
- HUBBELL-WIEGMANN Miniature Push Button Enclosure
- ZING SDS Right To Understand Stations
- VESTIL CYL Series Cylinder Dollies
- KEO Metric Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN R1350 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, 695, Dbl Shield, 5 mm Bore, 13 mm OD, 4 mm Width, Alloy Steel Ring
€10.59 /unit

