FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry No. | 698 |
| Bore Dia. | 8 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Cage Type | Sealed |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 472 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 472 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Caustic, Chemical, Food And Beverage, Pharmaceutical, Poultry |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 32000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 6 mm |
| Outside Dia. | 19 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Static Radial Load Capacity | 192 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.9 |
| Ship length (cm) | 1.9 |
| Ship width (cm) | 0.6 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- BENCHMARK SCIENTIFIC D1000-M14 Generator Probe, 14 x 130mm Saw Tooth
- KEO MS6021-6X1/8X1-40T 105-07800 Cutting Tool, High Speed Steel, 6 Inch Dia., 1/8 Inch Thick
- DEHN 766372 Ice Hammer Operating Head, 25kV, 16.7Hz
- CEMENTEX USA AFSC-CFRLGC12-3X0 Long Coat And Leggings Kit, Storage Canister, 12 Cal., 3X Size, Class 0
- DAYTON 52R899 Motor, 2RB84/5AE77/6WZN9, 2RB84/5AE77/6WZN9
- EATON P3BED3150N Circuit Breaker Plug-In Unit, 240 VAC, 150A, 4 Wires, Ed Frame
- WOODHEAD 1300620122 114030A46M015 Cordset, 4 Pole, Male Female, Straight, 14 Size, Gray, PVC, 1.5m
- KIMBLE CHASE 241102-0000 Arsine Generator Absorber Tube
Explore More
- KEYSHAFT
- Radius Gages
- Anchor Screws
- Milling Inserts
- Self-Retracting Lifelines
- Illuminated Push Buttons with Contact Blocks
- PLAST-O-MATIC PRA Series Air Loaded Pressure Regulators
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Printed Graduations
- ANVIL AS560EH Series Channel With Elongated Holes
- BUILDPRO Ball Lock Bolt
- AUTONICS Encoder Hollow Totem Pole
- LOVEJOY CJ Series Hubs, Aluminium, A And B Style, Rough Stock Bore And Inch Bores
- LUMINATION Round LED Bay Light Fixtures
- MORSE CUTTING TOOLS 1655M Series Chucking Reamers, Straight Shank, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN R1980 DD SRL Miniature Ball Bearing, 698, Dbl Sealed, Contact Seal, 8 mm Bore
€10.52 /unit

