FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 683 |
| Bore Dia. | 3 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Radial Load Capacity | 70 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 80000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 3 mm |
| Outside Dia. | 7 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Steel |
| Static Load Capacity | 25 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 25 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 0.7 |
| Ship length (cm) | 0.7 |
| Ship width (cm) | 0.3 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- MJ MAY SS-CKG15V40-3 FT Chain Guide, For Chain # 40, Single Pitch, Green UHMWPE, Stainless Steel Frame
- PROCON 103E080R31AA Rotary Vane Stainless Steel Pump, 80 GPH, Fluorocarbon, Standard-Non External Adjust
- BUNTING BEARINGS CB141712 Sleeve Bearing, 7/8 Inch I.D., 1 63/1000 Inch O.D., 1 1/2 Inch Length
- RED DEVIL 1400A1 Air Driven Paint Shaker, Twin-Arm, Heavy with Guard, No power cord and timer
- WEG 01018ES1EID215TC-W22 14116368 Irrigation Duty Motor, 10 HP, 1800 RPM, 208/230/460 V, 1 Phase, TEFC, 215TC Frame
- LAB SAFETY SUPPLY 9CJU4 Lab Coat
- NEWCO 7981Z4.2X09.5
Explore More
- KEYSHAFT
- Garden Tool and Shovel Handles
- Self Priming Pressure Pumps
- Spray Hoses
- Heat Stress Monitors
- Tubular Machine Tool Lights
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- LOUISVILLE AE3200 Series Aluminum Extension Ladders
- MUELLER INDUSTRIES 1605-A Chexter Check Valves
- ANVIL AS200EH Series Channels With Elongated Holes
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Occupancy Sensor Control Unit
- MOODY TOOL Open End Wrench, Metric
- VULCAN HART Pressure Switch
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 3/4-28 Un
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L730 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, 683, Dbl Shield, 3 mm Bore, 7 mm OD, 3 mm Width
€9.28 /unit

