FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 685 |
| Bore Dia. | 5 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 161 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 161 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 64000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 5 mm |
| Outside Dia. | 11 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Steel |
| Static Load Capacity | 64 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 64 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.1 |
| Ship length (cm) | 1.1 |
| Ship width (cm) | 0.5 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- KIPP K1095.0612 Locating Pin Bushing, 6 mm Inside Dia, 10 mm Outside Dia, 14 mm Overall Length, Steel
- EATON HMDL3800WK Molded Case Switch, Mdl-Frame, Hmdl Type, 3-Pole, 800A, Without Terminals, 50/60 Hz
- HALLOWELL U1288-6HG Box Locker Unassembled 12 Inch Width 18 Inch D
- FANTECH 47361 Filtered Supply Ventilator, 18 Inch Belt Drive, 1-1/2 hp, 120/230V, 1 Phase
- MAIN FILTER INC. MF0896401 940532Q Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 3.85 Inch Height
- THOMAS & BETTS 3115 Metal-Clad and Armored Cable Fitting, Straight, Trade Size 3/4 Inch
- TB WOODS AP20A500 Spacer Assembly, Ap20 X 5.00 Size
- APPROVED VENDOR H2028EL Drill Bushing H Drill Size # 26
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Detectors
- Faceshield Accessories
- Circuit Protection Devices
- Threading Tools
- Gear Coupling Accessories
- OIL SAFE Beta 2000 Micro Glass Filters
- BOLLE SAFETY Rush Safety Glasses
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Orange
- TEMPCO Compression Fittings
- MAG-MATE Magnetic Sheet Separator
- EATON Underground Pull Sections
- MARTIN SPROCKET Straight Service Wrenches
- JUSTRITE Ground Mats
- DEWALT Right Angle Attachments
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L1150 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, 685, Dbl Shield, 5 mm Bore, 11 mm OD, 5 mm Width, Alloy Steel Ring
€9.17 /unit

