FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 696 |
| Bore Dia. | 6 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 301 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 301 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Caustic, Chemical, Food And Beverage, Pharmaceutical, Poultry |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 43000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 5 mm |
| Outside Dia. | 15 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Static Load Capacity | 116 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 116 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 0.5 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- GRAINGER U08320.037.0200 Carriage Bolt, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 2 In Lg., Zn Plated, Gr. 5, Coarse, Square
- MARTIN SPROCKET SF 11/16 Quick Detachable Bushing, 0.688 Inch Bore, 2.063 Inch Length, Cast Iron
- LINCOLN ELECTRIC EDS30778 MIG Welding Wire, Low-Alloy Steel, 0.035 in, 44 lb
- IDEAL 30-352J Male/female Ballast Disconnect
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS S1R10PSPD 10 Inch Size, Sub Plate, Full Perimeter, Style Line/ Decorator Opening
- EATON IPB4 Molded Case Circuit Breaker Accessory, Interphase Barriers, External, Frame J-K
- SMC VALVES MGPL12-50Z Compact Cylinder, 12 mm Size, Ball Bearing
- ZSI-FOSTER SASM4D21G Strut Mount Adapter, 2-1/8 Inch Width, 1-1/16 Inch Depth
Explore More
- KEYSHAFT
- Sump/Sewage Pump Systems
- Medium Voltage Fuses
- Carpet Tile
- Indicator Holders Bases and Stands
- Deadlatch Hardware
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- IRONCLAD Kong Cold Condition Waterproof Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Printed Graduations
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- KERN AND SOHN Single Calibration Weights
- DAYTON Water Distributors
- MORSE CUTTING TOOLS Band Saw Blade Coil Stock
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Polypropylene White
- PBC LINEAR MUK Series Ball Screw Linear Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN R1560 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, 696, Dbl Shield, 6 mm Bore, 15 mm OD, 5 mm Width, Alloy Steel Ring
€10.83 /unit

