FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bore Dia. | 4 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 202 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| For Environment | Caustic, Chemical, Food And Beverage, Pharmaceutical, Poultry |
| Includes Retaining Ring | No |
| Max. Speed | 50000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 4 mm |
| Outside Dia. | 11 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Static Load Capacity | 73 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.1 |
| Ship length (cm) | 1.1 |
| Ship width (cm) | 0.4 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- BALDWIN FILTERS P41 Oil Filter Element/by-pass
- GRAINGER 12510_24_0 Aluminum Rod 6061, 11 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
- STEEL CITY TC726A Set Screw Connector, Insulated and Concrete Tight, Conduit Size 2 Inch
- GRAINGER BULK-RS-NHS40-453 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
- DIXON B7W-R50U Tee, 1/2 Inch Dia., 316L Stainless Steel
- APOLLO VALVES PWR7480495 PowerPress reduced T Pcs FFF 1 1/2 Inch Size, x1 1/2 Inch Size, x1 1/4 Inch Size
- MERSEN FERRAZ STXT480Y10 Surge Protection Device, Type 1, 480/277V, 100kA
- HOFFMAN P2BGP166G 30994 Gland Plate, Fits 1600 x 600mm Size, Galvanized
Explore More
- KEYSHAFT
- Coring Rig
- Phase Converters
- Air Cable Balancers
- Tightener Shafts
- Drum Pump Accessories
- ADB HOIST RINGS MFG. Offset Hex Keys
- CAIMAN Fleece Lined Welding Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Lime
- COLDER PRODUCTS COMPANY PLC Series Coupling Inserts, Acetal
- ANVIL AS560 Series Channels, Solid
- DAYTON Condenser Propeller Hubs
- WEG MCW-Series Three Phase Capacitive Modules
- PROTEAM Vacuum Filters
- NIBCO PF211-Y Series Globe Valves, Bronze, 200 PSI, Non-Rising Stem
- MIDWEST PACIFIC Cotton Bags
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN R1140 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, 694, Dbl Shield, 4 mm Bore, 11 mm OD, 4 mm Width, Alloy Steel Ring
€10.62 /unit

