FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 684 |
| Bore Dia. | 4 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 144 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 144 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 64000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 4 mm |
| Outside Dia. | 9 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Steel |
| Static Load Capacity | 51 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 51 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 0.9 |
| Ship length (cm) | 0.9 |
| Ship width (cm) | 0.4 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- ANVIL 0338222656 2 X 11/2 Standard Eccentric Bevel X Plain Swage Nipple
- APPROVED VENDOR U51030.019.0075 Socket Head Cap Screw, 10-24 Thread Size, Button, 3/4 In Lg., 0.101 In Head Ht., Pln
- SMC VALVES NCJ2D16-030 Round Body Cylinder, 16 mm Size, Double Acting
- EATON 1375D39G02 Disconnect Switch, 200A, 3-Poles
- DIXON 10HF10 Hydraulic Coupler Body, 1-1/4 Inch Size, Steel
- STEARNS BRAKES 596669433005 Switch/Capacitor Assembly
- EATON RGC316032ZGMC Molded Case Circuit Breaker, Rg-Frame, Rg Type, 3-Pole, 1600A, 600 Vac, Line And Load
- SENSOREX FC50P Electrode Gland, 1/2 NPT
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Axle Jacks
- Indexable End Mills
- Ceramic Fiber Insulation
- Wall Base
- Plenum Fans
- AKRO-MILS 30090 Shelfmax Shelf Bins
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Standard
- RUD CHAIN WPP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL CT122T Series Titan Riser Clamps
- WESTWARD Nut Setters
- APPROVED VENDOR Sheet, Nylon, Black
- BENCHMARK SCIENTIFIC Replacement Caps
- EATON M22 Series Legend Plate Inserts
- ARO Fluid Section Service Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L940 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, 684, Dbl Shield, 4 mm Bore, 9 mm OD, 4 mm Width
€7.63 /unit

