FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | MR106 |
| Bore Dia. | 6 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 112 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 112 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 64000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 3 mm |
| Outside Dia. | 10 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Steel |
| Static Load Capacity | 49 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 49 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1 |
| Ship length (cm) | 1 |
| Ship width (cm) | 0.3 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- PEER CHAIN 18855 Roller Chain, 100 Pitch, Heavy Slip Fit Plates
- VICKERS 103851-000
- KIMBLE CHASE 75205G-28400 Phenolic Screw On Narrow-Mouth Cap, Black
- LUMAPRO 562-10PK Miniature Lamp 562 10w T3 13.5v
- KERN AND SOHN TU 300-0.01US Ultrasonic Thickness Gauge, 2.5 MHz Measuring Frequency, 0.01mm Readability
- WATTS SPOOL, F X F, 4 X 13 11/16 7018416 Make Up Spool, 4 inch x 13 11/16 Inch Size
- TITAN FASTENERS JSA03014
Explore More
- KEYSHAFT
- Zone Valves
- Hanging Scales
- Pneumatically Actuated Butterfly Valves
- Welding Gun Adapters
- Shutter Motors
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread,Polypropylene White
- RUD CHAIN VABH-W VIP Excavator Hooks
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- ANVIL AF700SS Series Universal Swivel Attachments, 316 Stainless Steel
- WALTER TOOLS 3/4" Inscribed Circle, CNMG, 80 Degrees Diamond, Carbide Turning Insert
- GORLITZ Supply Hoses
- STARRETT 99190 Series Intenss PRO-DIE Bi-Metal Band Saw Blade
- STARRETT 94321 Series Meatkutter Stainless Steel Band Saw Blade Coil Stock
- SLOAN Royal 995 Concealed Manual Specialty Urinal Hydraulic Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L1060 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, MR106, Dbl Shield, 6 mm Bore, 10 mm OD, 3 mm Width
€9.17 /unit

