FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 699 |
| Bore Dia. | 9 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 555 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 555 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 23000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 6 mm |
| Outside Dia. | 20 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Steel |
| Static Load Capacity | 241 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 241 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2 |
| Ship length (cm) | 2 |
| Ship width (cm) | 0.6 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- CLEVELAND C41911 High Speed Steel End Mill 1 Inch D 4 Inch Cut L
- RULAND MANUFACTURING SPK-38-SS 2 3/8 Inch Two-Piece Shaft Collar, 303 SS, Clamp Style with Keyway, 3 1/2 Inch OD, 0.750 Inch Wd.
- MASTER LOCK S32KAMKGRN Thermoplastic Safety Padlock With Master Key, Nylon Shackel, 1 1/2 Inch Tall Shackle, Keyed Alike, Green
- AMERICAN WELDQUIP 75040014CS-LT Contact Tip, Collet Style, 0.040 mm
- GRAINGER 16TA30026E ForkLift Seat Belt Safety Orange
- BROWNING 304 KD 20 SS800 FB 2431070 Disc Coupling, Style KD20, Size 304, Finished Bore, Carbon Steel Hub Material
- WEG CSW30H-BGAI3D67 14380363 Pushbutton, Illuminated recessed, 480 VAC/VDC Lamp voltage, Yellow, Hazardous duty
- REGAL 035413AA Drill Bit, 135 Deg. Split Point, #7/32 Dia., Type D, 0.2188 Equivalent, Bronze
Explore More
- KEYSHAFT
- Key Boxes
- Personnel Lifts
- ORP Meters
- Antistatic Wrist Strap Kits
- Liquid Level Switch Accessories
- DWYER INSTRUMENTS RTD Series Resistance Temperature Detectors
- DEWALT Auger Safety Glasses
- ANVIL AS150EH Series Channels With Elongated Holes
- APPROVED VENDOR Hydraulic Reservoir
- APPROVED VENDOR Tri Clover Compatible X Female NPT
- EATON Counter Measuring Wheels
- MERSEN FERRAZ Surge-Trap Monobloc STMZT12 Series Surge Protection Devices
- T&S Gas Ball Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L2090 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, 699, Dbl Shield, 9 mm Bore, 20 mm OD, 6 mm Width, Alloy Steel Ring
€8.54 /unit

