FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bore Dia. | 5 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 97 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Includes Retaining Ring | No |
| Max. Speed | 68000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 4 mm |
| Outside Dia. | 10 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Steel |
| Static Load Capacity | 38 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1 |
| Ship length (cm) | 1 |
| Ship width (cm) | 0.4 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- EATON SPX020A1-5A4B1 Adjustable Frequency Drive, 20 HP, 525-690V, NEMA Type 1, EMC L, Internal Brake Chopper
- EATON S57G12P16P General Purpose Encapsulated Transformer, Aluminum, 60 Hz, 1-Phase, 575V, 120V, 1.5 KVA
- GATES 78260012 Idler, 0.25 Inch Width
- ACCUFORM SIGNS MBR854 Banner If It Seems Unsafe 28 x 96 Inch
- KIPP K0269.41087X25 Adjustable Handles 0.99 M10 Blue
- TECHNIKS 32600/40BT Tapping Head, Taper, 2 17/100 Inch Size Shank Dia.
- ANVIL 0500010558 5 X 3 Ta Pipe Stanchion
- APOLLO VALVES 88AF4095 Class 600 Ball Valve, Devlon Seat, Graphite Packing, PEEK Bearing 3 Inch, 2 x Flange, 10.03 x 4.62 x 7.16 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug and Switch Lockout Devices
- Pigeonhole Bin Units
- Spiral Saw Accessories
- Blender and Drink Mixer Accessories
- Thrust Washers
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Cutting Boards
- ADB HOIST RINGS MFG. Offset Hex Keys
- DESTACO 2007 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 3/4-10 Unc
- EATON Easy700 Series Programmable Relays
- EATON 9575H Series 3000 General Purpose Open Style Relays
- QMARK Recessed Electric Wall Heaters
- MANITOWOC Air Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L1050 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, MR105, Dbl Shield, 5 mm Bore, 10 mm OD, 4 mm Width
€10.03 /unit

