FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 689 |
| Bore Dia. | 9 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 299 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 299 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 25000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 5 mm |
| Outside Dia. | 17 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Steel |
| Static Load Capacity | 149 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 149 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.7 |
| Ship length (cm) | 1.7 |
| Ship width (cm) | 0.5 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET HH63
- EATON E51KF1A3 Fiber Optic Cable, 3 Feet Length
- APOLLO VALVES 4SG609C7U DCDA4SGOFGCFMU212 Double Check Detector Assembly, 2.5 Inch Size, U-Flow
- REGAL 052158JM95 Cobalt End Mill With TiN Coated, Double End, 3/8 Inch Dia., 3-1/2 Inch Length, 2 Flutes
- APOLLO VALVES L402205 Cover Machining, Ball Valve
- DIXON RKTRH-E3
- AMETEK LAMB 529629 529629000 Motor, 2 HP, 3 Phase, 575V, XP
Explore More
- KEYSHAFT
- Dome Safety and Security Mirrors
- Thumb Screws
- Mechanics Length Drill Bits
- Forklift Limiter Fuses
- Graduated Cylinders
- DEWALT Protector Safety glasses
- TEMPCO Replacement Heating Elements for TRH3 Series Heaters
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts, Copper Windings
- GLOBE SCIENTIFIC Self-Standing Transport Tube Caps
- ANVIL AS150H Series Channels With Holes
- HOFFMAN Syspend Series VHD Motion Arm Post Mount Adapters
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Specially Reinforced Reducing Adapters, Socket x SR Fipt SS Collar
- SPEARS VALVES CPVC Wafer Butterfly Valves, Lever Handle, FKM
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Standard Ball Valves, BSP Threaded, FKM, Metric
- UNISTRUT P5000 Series Channels, 10 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L1790 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, 689, Dbl Shield, 9 mm Bore, 17 mm OD, 5 mm Width, Alloy Steel Ring
€8.15 /unit

