FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | MR126 |
| Bore Dia. | 6 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 161 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 161 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Temp. | 302°F |
| Maximum Speed | 36000 RPM |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 4 mm |
| Outside Dia. | 12 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Steel |
| Static Load Capacity | 66 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 66 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.2 |
| Ship length (cm) | 1.2 |
| Ship width (cm) | 0.4 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- MASTERDRIVES 5/BX158 Triplex Rawedge Cogged Banded V-Belt
- MAIN FILTER INC. MF0395294 SBF850026S15V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 25.55 Inch Height
- REGAL 010359AS74 Thread Forming Tap, #10-32 Size, H10 Limit, Bottom With Chrome
- SUREWERX PIONEER V1120651U High Visibility Waterproof Quilted Bib Pant, High Visibility Orange, S To 4XL
- EXTECH IR400 Mini Ir Therm -4to630 F 1 In@8 Inch Focus
- APOLLO VALVES CSNL7152476A Cla300 STD Port Ball Valve, Wheel H and le, Graphite PK, Live Loaded Lever Operated 1-1/2 Inch, 2 x Socket Weld
- MONOPRICE 600059
Explore More
- KEYSHAFT
- Lifeline Accessories
- Label Maker Accessories
- Confined Space Fan and Blower Accessories
- Number Tags
- Ogee Washers
- DESTACO 8007 Series Pneumatic Toggle Clamps
- ANSELL 11-501 Hyflex Cut Resistant Gloves
- MCR SAFETY Mustang Premium Grain Leather Palm Work Gloves
- COLDER PRODUCTS COMPANY APC Series Coupling Bodies, Acetal
- RUD CHAIN B-ABA Lifting Points
- QORPAK PETE Packer Bottle
- JONARD Dynamometer Gauge Dial
- SIEMENS LMD6 Series Circuit Breakers, Interchangable Trip
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Press Connection, 250 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L1260 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, MR126, Dbl Shield, 6 mm Bore, 12 mm OD, 4 mm Width
€8.21 /unit

