FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 688 |
| Bore Dia. | 8 mm |
| Cage Type | Sealed |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 283 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 283 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Speed | 27000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 5 mm |
| Outside Dia. | 16 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Static Load Capacity | 133 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 133 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.6 |
| Ship length (cm) | 1.6 |
| Ship width (cm) | 0.5 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- THOMAS & BETTS TNB197 Compression Lug, Copper, 2 Hole, 600V To 35Kv Rating, 1/0 Awg
- PLASTIC SUPPLY PVCW16 Wye Branch Pvc 45 Degree 16 In
- EATON PXBCM-MB-32-DA Pxbcm, Nema 3R Enc, Mb + 2 Mme, 6 In Disp
- SQUARE D KAL36100-1212 KAL Series Circuit Breaker, 100A, 3P, Thermal Magnetic Trip
- WOODHEAD 1200880036 503001A10M100 Single Ended Cordset, 3 Pole, Female, 24 AWG, PVC, Cable, 10m
- KIPP K0116.2101X30 Adjustable Handle M10 x 1.5 Black Satin
- HUMBOLDT H-2964A.4F Linear Traverse Machine, 220V, 50/60Hz
- BROWNING 153 KD 2 SS500 FB 2287399 Disc Coupling, Style KD2, Size 153, Finished Bore, Carbon Steel Hub Material
Explore More
- KEYSHAFT
- Voice Data Outlets Boxes Faceplates
- Impact Bit Sets
- Indicator Holders Bases and Stands
- Bushings and Torque Arm Kits
- Offline Forced Air Oil Coolers
- REESE Interlock Ball Mounts
- ANSELL 11-421 Hyflex Abrasion Resistant Light Duty Gloves
- LOUISVILLE FXP1800HD Series Fiberglass Pinnacle Platform Ladders
- VIEGA PROPRESS Tees, Copper, Press x Press x Press
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread
- KABA ILCO Offset Pivot Hinge
- APPLETON ELECTRIC GU Iron Conduit Outlet Bodies
- GRAINGER Cleaning And Lubricating Pads for Wire Feeders
- GREY PNEUMATIC Air Powered Hammers
- VOLLRATH Regulator Plates
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L1680 DD SRL Miniature Ball Bearing, 688, Dbl Sealed, Contact Seal, 8 mm Bore
€8.03 /unit

