FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 687 |
| Bore Dia. | 7 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 265 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 265 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Multitemp Grease |
| Max. Temp. | 302°F |
| Maximum Speed | 31000 RPM |
| Min. Temp. | -40°F |
| Outer Ring Width | 5 mm |
| Outside Dia. | 14 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Steel |
| Static Load Capacity | 115 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 115 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.4 |
| Ship length (cm) | 1.4 |
| Ship width (cm) | 0.5 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- KIPP K0123.0A22X30 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, 1/4 Inch To 20 Thread Size, 30 mm Stud Length
- PARKER 165C-8 90 Deg Elbow, 1/2 Inch Outside Diameter, Brass
- TITAN FASTENERS ANG165PLX5
- LINN GEAR rr4fx4 Rectangular Rack, 4 Diametral Pitch, 2 Inch Face
- BOSTON GEAR ORC3SBNLP29P29 Clutches and Brake
- MILWAUKEE VALVE UP1502 1-1/4" Globe Valve, For Gas/Oil/Water Media, Bronze, Z-Body, 1 1/4 Inch Pipe Size, Female
- BOSTON GEAR 710859-074-SET
- THOMAS & BETTS 614-TB Reducer, 2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Trolleys
- Temperature and Humidity Transducers
- Circulator Pump Accessories
- Waterfall Filters and Pond Skimmers
- Microscope Accessories
- CONDOR Welding Gloves, Straight Thumb, Standard, Cowhide, Brown
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- CAROL Multi Conductor Cable, Foil Sheild
- DEWALT Router Slim, Lightweight Protective Eyewears
- INNOVATIVE COMPONENTS Knurled Knobs
- ANVIL Black Iron Square Countersunk Plugs
- BROWNING Stock Gearbelt Pulleys with Split Taper Bushings For XH300 Belts
- MARKEL PRODUCTS Recessed Electric Wall Heaters
- STARRETT 830 Small Hole Gages
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN L1470 ZZ SRL Miniature Ball Bearing, 687, Dbl Shield, 7 mm Bore, 14 mm OD, 5 mm Width, Alloy Steel Ring
€9.83 /unit

