TB WOODS P4014M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia. | AK6FGH
TB WOODS P4014M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia.
Item: AK6FGHModel: P4014M55
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Sprocket
Belt Width 55 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing SF
Construction Plain
Dimension E 0.06"
Dimension L 2"
Dimension M 0.69"
Face Width 2 3/4"
Hub Length 1 1/4"
Hub Location 1 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3620 RPM
Number Of Teeth 40
Outside Dia. 6.91"
Pitch Dia. 7.018"