TB WOODS P4814M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 8.421 inch Pitch Dia. | AK6FGW
TB WOODS P4814M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 8.421 inch Pitch Dia.
Item: AK6FGWModel: P4814M55
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Sprocket
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Dimension E 0.34"
Dimension L 2.63"
Dimension M 0.47"
Face Width 2 3/4"
Hub Length 1.63"
Hub Location 14/25"
Inside Dia. 6 1/2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3010 RPM
Number Of Teeth 48
Outside Dia. 8.31"
Pitch Dia. 8.421"