TB WOODS P5614M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 9.825 inch Pitch Dia. | AK6FHR
TB WOODS P5614M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 9.825 inch Pitch Dia.
Item: AK6FHRModel: P5614M85
In Stock
Get it by Friday, May 22
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Plain
Dimension E 0.31"
Dimension L 3.63"
Dimension M 0.69"
Face Width 4"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 1 1/4"
Inside Dia. 7 22/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2580 RPM
Number Of Teeth 56
Outside Dia. 9 18/25"
Pitch Dia. 9.825"