TB WOODS P21614M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 55mm Belt Width | AK6JMF
TB WOODS P21614M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 55mm Belt Width
Item: AK6JMFModel: P21614M55
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 55 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Spoked
Dimension E 0.94"
Dimension L 3.63"
Dimension M 0.06"
Face Width 2 3/4"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 0.13"
Material Cast Iron
Max. Rpm 670 RPM
Number Of Teeth 216
Outside Dia. 37.79"
Pitch Dia. 37.896"