TB WOODS P6814M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 11.93 inch Pitch Dia. | AK6JMA
TB WOODS P6814M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 11.93 inch Pitch Dia.
Item: AK6JMAModel: P6814M115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing J
Bushing Series J
Construction Plain
Dimension E 1/4"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 1"
Face Width 5 1/4"
Hub Length 3.19"
Hub Location 1"
Inside Dia. 10"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2120 RPM
Number Of Teeth 68
Outside Dia. 11.82"